Kampen om luften på Amager

Debatten om luftforurening fra Københavns Lufthavn raser på Amager. Og det er der god grund til, for borgerne er bekymrede for deres børns lunger, når lufthavnen skal udvides i de kommende år.

Publiceret 09/02 2026

Ca. 1 min. læsning

Vi har skrevet en kronik i Politiken sammen med professor Zorana Jovanovic og borgergruppen "Borgere mod lufthavnsforurening". Vi opfordrer politikerne til at belyse sundhedskonsekvenserne af lufthavnens luftforurening og sikre, at borgerne på Amager effektivt kan overvåge udledningen af partikler i boligområderne.

Læs artiklen online på Politikens hjemmeside her.

Du kan læse artiklen som en 'gave'. Det betyder, at du skal oprette en bruger, men du behøver ikke at købe abonnement.

Bliv medlem i dag

Med et medlemskab af Astma-Allergi Danmark er du med til at skabe bedre vilkår for alle med astma, allergi, høfeber og eksem.

Bliv medlem