Hvepsestik sendte Knud på sit livs rutsjebanetur
Knud lærte på den hårde måde, at han midt i halvfjerdserne var blevet allergisk over for hvepse. I stedet for at være bange er han mest bare taknemmelig for, at han fik lov at leve, og at hans allergivaccination virker.
Publiceret 01/10 2026
Ca. 5 min. læsning

Foto: Emilie Hendel Møller
FOR FIRE ÅR SIDEN havde Knud Teglgaard Pedersen fra Hørsholm en ganske usædvanlig oplevelse. Det, der begyndte som et irriterende hvepsestik, udviklede sig til noget, Knud beskriver som ’fuldstændig surrealistisk’. 74 år gammel fik han nemlig for første gang anafylaksi – og endda i særdeles alvorlig grad.
En erfaren udendørsmandi
Knud præsenterer sig som en ’udendørsmand’. Han har altid dyrket friluftslivet med jagt, fiskeri og de sidste 40 år også på golfbanen. Han har KOL efter et liv med lidt for mange cigaretter, men han har aldrig reageret allergisk på noget, og han har ellers været i kontakt med sin del af kryb og kravl.
– Jeg er blevet bidt og stukket af alle mulige dyr i Finland, Norge og Sverige. Jeg er blevet bidt af hugorme, og jeg har haft 50 flåter siddende på mig, mens jeg har været på jagt, fortæller Knud.
Derfor tænkte han heller ikke videre over det, da han mærkede noget stikke sig i nakken en dag på golfbanen med fire kammerater.
For at læse hele Knuds historie skal du være medlem af foreningen.
Opret dig nu, og få adgang til alt indhold samt alle øvrige medlemsfordele.
Er du allerede medlem?
Log ind her