Birkepollensæsonen slutter for i år
Efter en gennemsnitlig sæson uden rekorder er årets birkepollensæson færdig for i år. Astma-Allergi Danmark udsender sidste Dagens Pollental og pollenprognose for birk i dag, onsdag d. 3. juni.
Publiceret 26/03 2026
Ca. 1 min. læsning

Birkepollensæsonen er slut for i år, men græspollensæsonen er stadig i gang, og senere kommer bynke og udendørs svampesporer. Foto: Shutterstock
Mængderne af birkepollen har nu været lave i Astma-Allergi Danmarks pollenfælder gennem en længere periode. Samtidig er niveauerne for birkepollen i Sverige tilsvarende lave, og derfor er vi nu ude over risikoen for, at sæsonen slår et sidste svirp med halen i form af større mængder af svenske pollen, der transporteres til Danmark med vinden.
Derfor udsender Astma-Allergi Danmark i dag, onsdag d. 3. juni, sidste Dagens Pollental og pollenprognose i år for birkepollen.
En lidt tidlig sæson uden store overraskelser
Birkepollensæonen begyndte i år torsdag d. 26. marts, hvilket er en anelse tidligere end gennemsnittet for foregående sæsoner. Derudover har det overordnet været en gennemsnitlig sæson uden rekorder.
Sæsonens højdespringer blev målt lørdag d. 25. april, hvor der var 647 birkepollen pr. kubikmeter luft i Østdanmark. Til sammenligning er rekorden for Østdanmark mere end syv gange højere med 4.696 birkepollen pr. kubikmeter luft målt den 21. april 2014.
Det milde, solrige og relativt tørre forår kunne på papiret have givet gode betingelser for nye rekorder. Når det alligevel ikke er tilfældet, kan det blandt andet skyldes, at perioder med nattefrost har påvirket blomstringen og reduceret pollenproduktionen i nogle områder af landet.
Græspollensæsonen er fortsat i gang og har ikke toppet endnu.
Bliv medlem i dag
Med et medlemskab af Astma-Allergi Danmark er du med til at skabe bedre vilkår for alle med astma, allergi, høfeber og eksem.
Bliv medlemDagens Pollental app
Hent vores app Dagens Pollental og kom godt gennem pollensæsonen.
Som medlem får du adgang til alle appens funktioner.